Bungee Jumping Nedir Nasıl Yapılır?

Bungee Jumping

Bungee Jumping, Adrenalin tutkunlarının mutlaka bildiği bu spor; yapanların kendilerine ip bağlayarak yüksek bir yerden atlamaları, sonrasında da bu ip yardımıyla yeniden yukarı çekildikleri bir spordur. Bu spor dalı güçlü ve esnek ipler sayesinde size gerilimi maksimum düzeyde hissettirmeyi amaçlar.

Bu Sporu yaparken atladığınız ilk anda yere düşer gibi olur, korkarsınız ama sonrasında o esnek ip sizi yeniden yukarıya çeker. Bu sporu bu kadar heyecan verici yapan da bu düşme korkusudur.

Bungee Jumping’de Kullanacağınız Malzemeler Nelerdir?

Her sporda olduğu gibi bu sporunda kendine özel birkaç ekipmanı bulunur. Bu ekipmanlar tamamlanmadan bu spor yapılamaz.

  • Esnek bir ip veya halat
  • Statik perlon
  • Koşum takımları
  • Karabina

Bu malzemelerin ne işe yaradığını bilmeden, bir uzman yardımı olmadan Bungee Jumping yapmak oldukça tehlikelidir. Bungee Jumping yapacağınız zaman uzmanın gözünden kaçması ihtimaline karşılık malzemeleri kontrol etmeniz gerekebilir.

Hangi İnsan Grupları Bungee Jumping Yapamaz?

Herhangi bir sağlık sorunu olmayan bireylerin bu sporu yapmasında hiçbir sakınca yoktur. Ancak bazı hastalık veya engel durumlarında ve spesifik durumlarda Bungee Jumping yapmanız engellenecektir.

  • Kalp rahatsızlığınız varsa,
  • İdeal kilonuzun çok üzerindeyseniz,
  • Hamileyseniz,

Tansiyon, şeker gibi kronik hastalıklara sahipseniz bu sporu yapamazsınız.

Yüksek gerilimli ve aksiyonlu bir spor olduğundan kronik hastalığı olan hiçbir insan Bungee Jumpingi yapamaz. İdeal kilonuzun çok üzerinde olmanız iplerin sizi taşıma kapasitesinden ötürü tehlikelidir. Hamileyseniz çocuğunuzu düşürme riskiniz vardır.

Bungee Jumping Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar Nelerdir?

Ekstrem sporlardan biri olan bu sporun kendine has tehlikeleri bulunmaktadır. Bu tehlikelerden kaçınmak için Bungee Jumping yapacağınız yerin buna uygun olup olmadığını kontrole etmeniz gerekiyor. Kullanacağınız malzemelerin kalitelerini önceden araştırmalı, yanınızda bulunacak olan uzmanın profesyonelliğini araştırmalısınız. Halatınızın sağlam olması, koşum takımınızın düzgün giymeniz gibi teknik detaylar da oldukça önemlidir.

Alternatif Olarak Serbest Atlayış Nedir?

Serbest Atlayış, vücuda takılan kemer ile belirli bir yükseklikten kendini boşluğa bırakma aktivitesidir. Özel bir alet sayesinde inişe yakın kısımda yavaşlama yapılarak yere güvenle inmeniz sağlanmaktadır. Daha güvenlidir.

Serbest Atlayış Nerede Yapabilirim?

Türkiye’nin En Büyük Macera Parkı olan Bursa Extrempark tesislerimizde yılın her zamanı serbest atlayış aktivitesi yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir