Bursa İskender Kebabı

bursa-iskender-kebap

19. Yüzyılda Bursa’da ortaya çıktığı için bu ilimiz ile anılan Bursa iskender kebap tüm ülkemizde kabul gördükten sonra sınırları aşarak tüm dünyada aranan bir lezzet olmuştur.

Bir şişe usulüne göre dizilip dikey şekilde pişirilen döner, pişen dış kısımları ince ince kesilir ve servis edilir. Dönerin lezzeti yanında servisin olmazsa olmazları pide, domates sosu, yoğurt ve eritilmiş tereyağı da bu kebaba kişilik kazandırmıştır.

İskender Adı Nereden Geliyor?

İskender kebabın adı mucidinin adının İskender olmasından gelir. 1850’li yıllarda Bursa’da baba mesleği olarak bir lokantada tandır ve kuzu çevirme yemekleri yapan İskender Efendi farklı arayışlara girmiş ve o güne kadar hep yatay şekilde pişirilen kuzu çevirmeyi dikey şekilde çevirmeyi denemiştir.

Etlerin kemiklerden ve sinirlerden arındırılması o güne kadarki pişirme yöntemlerinden farklı olmuştur. Serviste de bazı farklılıklar olunca şehir halkının kısa sürede dikkati bu kebaba yönelmiştir. Lezzetiyle de halkın kalbini kazanan iskender kebap, İskender Efendi’nin kebabı tanımlamasıyla günümüze kadar gelmiştir.

İskender Kebabın Diğer Adları

İskender Efendinin fikir babası olduğu dikey şekilde döne döne pişen ve kısımlarının ince yapraklar şeklinde kesildiği bu yemek döner adıyla da bilinir. Avrupa ülkelerinde, ABD’de ve dünyanın birçok ülkesinde döner sevilerek tüketilir. İskender kebabın bir ticari işletme adı olması ve telif hakları nedeniyle aynı kebap Bursa kebap, Hacıbey kebap, uludağ kebap yahut yoğurtlu kebap gibi isimlerle de sunulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir