Bursa’da Gezilecek Tarihi Yerler

Bursada gezilecek tarihi yerler

Osmanlı Tarihi açısından büyük bir öneme sahip olan Bursa, Türkiye’nin en güzel şehirleri arasında yer almaktadır. Tarihsel anlamda oldukça köklü bir geçmişe sahip olan Bursa, Osmanlı Devleti’nin kurulduğu şehir olarak bilinir. Osmanlı Dönemine ait bir şehir olarak günümüze kadar gelmesi ve içerisinde birçok tarihi eseri barındırması açısından büyük bir öneme sahiptir. Hem turizm hem de tarihi açıdan Türkiye için özel bir şehirdir.

Günümüzün en gelişmiş şehirleri arasında yer almayı başaran Bursa’da gezip görebileceğiniz muhteşem tarihi yerler bulunmaktadır. Bu şehrin tarihimizde ayrı bir öneme sahip olması, Bursa’yı daha da değerli bir hale getirmiştir. Bursada gezilecek tarihi yerler sayesinde özellikle de Osmanlı dönemine gidebilirsiniz.

Camii, hamam, kilise ve han gibi birçok alanda eseri içerisinde barındıran Bursa, ”Sultanlar Kabristanı” adını almıştır. Bu adı almasının sebebi ise Osman ve Orhan Gazi gibi önemli devlet adamlarının türbelerinin burada olmasından dolayıdır. Bursa, sadece tarihi ile değil, aynı zamanda doğal güzellikleri ile de ön plana çıkan bir şehir olmuştur. Özellikle de Osmanlı Dönemi mimarisinde önemli bir kaynak olan Bursa, gezmekle bitmeyecek muhteşem eserlere sahiptir. Şehrin hemen hemen her sokağında tarih kokmaktadır.

Bursa’da Gezilecek Tarihi Yerler, Emir Sultan Camii Ve Külliyesi

Emir Sultan Camii ve Külliyesi, 15. Yüzyılda yapılmıştır. Yıldırım Bayezid’in eşi ve kızının isteği üzerine yapılan bu eser, Bursa’nın en önemli yapılarından biridir. Bursa’da bulunan camiler arasında en yüksek kubbesi ile tanınan Emir Sultan Camii, 1795 yılında hasara uğramıştır. Bu hasar sonucunda caminin kubbesi yıkılmıştır. III. Selim, yıkılan kubbeyi tekrardan inşa ettirmiştir. Cami içerisinde türbesi bulunan Emir Sultan’ın peygamberin soyundan geldiği sanılmaktadır. Bu nedenle Emir Sultan Camii ve Külliyesi’ne gösterilen rağbet oldukça fazladır. Bulunduğu bölgede yoğun ilgi gören bu eser, günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış yapılar arasında yerini korumaktadır.

Bursa’da Gezilecek Tarihi Yerler, Yeşil Camii Ve Yeşil Türbe

Yeşil Camii, görünümü itibarıyla birçok turistin dikkatini çeken yapılardan biri olmuştur. Caminin dış duvarlarında kullanılan firuze ve yeşil renkli çinilerin, girişin sol kısmında olanları orijinal olarak kalmıştır. Diğer kısımlarda bulunan çinilerin zaman içerisinde değiştirilmiş olduğu düşünülmektedir. Yeşil Cami’yi Çelebi Mehmet Han, Mimar Hacı İzav Paşa’ya yaptırmıştır. Cami ters T şeklinde tasarlanmıştır.

Bu esere Yeşil Camii denilmesinin nedeni ise kubbelerinde yeşil çinilerin kullanılmasından dolayıdır. Ancak bu kubbelerde yer alan çiniler, ne yazık ki günümüze kadar ulaşamamışlardır. Yeşil Cami’yi diğer Osmanlı eserlerinden ayıran en önemli özellik, yapımında bu çinilere yer verilmiş olmasıdır. 1419 yılında yapılan eserin tam olarak inşa edilmesi ise 1919 yılında gerçekleşmiştir.

Bursa’da Gezilecek Tarihi Yerler, Ulu Cami

Ulu Camii, Yıldırım Bayezid’in Niğbolu Zaferi’ni kazanması sonucunda yapılmıştır. Bursa denildiğinde akla ilk gelen tarihi yapılardan biri olan Ulu Camii, İstanbul’da yer alan Ayasofya kadar önemli bir yapıdır. 1399 yılında inşası tamamlanan Ulu Camii, günümüze kadar birçok hasar görmüştür. Erken Dönem Osmanlı Mimari eserlerinden biri olarak kabul edilmiştir.

Türk-İslam tarihinde en eski cami olma özelliğine sahiptir. 13 defa restore edilen yapı, hala eski ihtişamı ile günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Bursa’nın simgesi olarak kabul edilmektedir. Ayrıca bu muhteşem yapının içerisinde Kâbe örtüsü de bulunmaktadır. Bu nedenle ayrı bir öneme sahip olan Ulu Camii, 1 avluya ve 3 şadırvana sahiptir.

Bursa’da Gezilecek Tarihi Yerler, Osman Gazi Türbesi

Osman Gazi, Ertuğrul Gazi’nin üç oğlu arasında en küçük olanıdır. Osmanlı Devleti’nin kurucusu kabul edilen Osman Gazi, tarihin önemli isimlerinden biridir. Bu türbe Osmangazi ilçesinde yer almaktadır. Osman Gazi, öldüğünde Saint Elia Manastırı’na defnedilmeyi vasiyet etmiştir.

Bunun üzerine oğlu Orhan Gazi, manastırın bir kısmını türbeye çevirerek babasını oraya defnetmiştir. Osman Gazi Türbesi, günümüze kadar birçok depreme ve yangına maruz kalmıştır. Sultan Abdülaziz, 1868 yılında türbenin günümüzdeki halini restore ettirmiştir. Türbe içerisinde Osman Gazi’nin yanında başka isimlere ait sandukalar da bulunmaktadır. Bu sandukaların bazıları bilinirken bazılarının ise kime ait oldukları bilinmemektedir.

Bursa’da Gezilecek Tarihi Yerler, Orhan Gazi Türbesi

Osman Gazi’nin oğlu ve Osmanlı Devleti’nin 2. padişahı olan Orhan Gazi, babasının kurduğu devleti teşkilatlandırmıştır. Orhan Gazi Türbesi de Osman Gazi Türbesi’nin yanındadır. Orhan Gazi Türbesi, yapıldığı tarihten bu yana hiçbir hasara uğramadan günümüze kadar ulaşmıştır. Türbenin içerisinde Orhan Gazi’nin kızı ve eşi de bulunmaktadır. Osmanlı Devleti’nin önemli isimlerinden biri olan Orhan Gazi Türbesi’ni binlerce insan ziyaret etmektedir.

Bursa’da Gezilecek Tarihi Yerler, Muradiye Külliyesi

Turistik yerler arasında en fazla popülerliğe sahip tarihi yerlerden biri de Muradiye Külliyesi’dir. Seçkin mimarisi ile görenleri büyüleyen bu külliye, Bursa’nın önemini daha da arttırmaktadır. Osmanlı Dönemi yaşayışına ait fotoğrafları bize sunan Muradiye Külliyesi, II. Murat tarafından yaptırılmıştır.

Bursa’nın Hisar ilçesinde yer alan bu yapı, görenleri cezbedici bir güzelliğe sahiptir. 1425-1426 senesinde yaptırılan Muradiye Kilisesi, Osmanlı geleneklerini ve mimarisini yansıtmaktadır. Muradiye Türbesi, hem ibadet hem de barınma amaçlı kullanılmıştır. Ayrıca külliye, inşa edildiği ilk dönemlerde ise hamam, medrese, sıbyan mektebi ve cami olarak kullanılmıştır. Günümüzün önemli eserleri arasında olmayı başaran külliye, Bursa’da gezilecek tarihi yerler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Bursa’da Gezilecek Tarihi Yerler, Bursa Hanlar Bölgesi

Bursa’ya gittiğinizde gezebileceğiniz yerlerin başında Hanlar Bölgesi bulunmaktadır. Adından da anlaşıldığı gibi birçok hanın bir arada yer almasından dolayı bu ismi almıştır. Bursa Osmangazi ilçesinde yer alan Hanlar Bölgesi, Ulu Camii yakınlarındadır.

Bursa’da gezilecek tarihi yerler içerisinde bulunan hanlar ise şunlardır:

  • Pirinç Hanı
  • Kapalı Çarşı
  • Eski İpek Hanı
  • Emir Hanı
  • Kapan Hanı
  • Geyve Hanı
  • Koza Hanı
  • Fidan Hanı
  • Tuzhan

Bu hanlar, Bursa Hanlar Bölgesi içerisinde yer alan hanlardır. Hanlar Bölgesi diye ziyaret ettiğiniz yerde bu hanların hepsi de birbirine yakın konumdadır. Bursa’ya özel bir hava katan bu hanlar, tarihin önemli eserleri arasında yer almaktadır. Bu hanlar içerisinde özellikle de Kapalı Çarşı’nın yeri son derece ayrıdır.

Bursa’da Gezilecek Tarihi Yerler, Üftade Camii

Ütfade ismi Farsça olarak düşmüş anlamında kullanılmaktadır. 1579 yılında Mahmut Muhiddin tarafından yapılan camii 1855 senesinde meydana gelen depremde büyük hasar görmüştür. Üftade Camii, 1869 yılında ise restore edilerek günümüze kadar taşınmıştır. Üftade Camii, hala ibadete açık bir cami olma özelliğine sahiptir.

Cami içerisindeki türbede Üftade Mahmut Muhiddin ve üç tane oğlu bulunmaktadır. Manevî anlamda büyük bir öneme sahip olan bu cami, Bursa’nın en gözde tarihi yerleri arasında yer alır. Caminin muhteşem görünümü görenleri büyüleyici bir etkiye sahiptir. Bursa’ya geldiğinizde Osmangazi ilçesinde yer alan Üftade Cami’sini ziyaret edebilirsiniz.

Bursa’da Gezilecek Tarihi Yerler, Hüdavendigar Camii

1.Murat tarafından 1365-1366 yılları arasında yaptırılmıştır. Bizans İmparatorluğu’na ait eski bir yerleşim alanı üzerine yapılan bu camii, aynı zamanda türbe, hamam, medrese ve imarethaneden oluşmaktadır. Bu yapı, hem cami hem de medrese amacıyla kullanılmaktadır. Osmanlı mimarisinde klasik üslubun dışına çıkan bu yapı, görenleri büyüleyici bir etkiye sahiptir. Bizans Dönemine kaynaklık etmesi bakımından önemli bir yere sahiptir. Hüdavendigar Camii, farklı amaçlar için kullanıldığından dolayı ayrı bir öneme sahiptir.

Bursa’da Gezilecek Tarihi Yerler, Fransız Kilisesi

Camii ve türbelerle dolu olan Bursa’da birçok kilise de bulunmaktadır. Fransız Kilisesi, bu kiliseler arasında ön plana çıkmaktadır. Hocaalizade ilçesinde yer alan bu yapı, Fransızların yaptırmış olduğu muhteşem bir eserdir. Santa Maria Kilisesi adıyla tanınan bu yapıt, barok tarzını yansıtmaktadır. Kilisenin Katolik mi yoksa Protestan mı olduğu konusunda çeşitli görüşler bulunmaktadır. Görünümü pek fazla kiliseye benzemese de içerisinde çeşitli amaçlara uygun bölümler vardır. Dispanser, hasta bakım yeri ve yetimhane gibi bölümlerinin var olduğu bilinmektedir. 1970 yılında İtalya’dan Türkiye’ye gelen insanların bu kilisede ibadet edebilmeleri için kullanıma açılmıştır. 2004 senesine gelindiğinde ise kilise onarıma girerek kültür merkezi haline gelmiştir. Bursa gibi önemli bir şehirde barok tarzına uygun bir kilisenin var olması, mimaride ne kadar önemli derecelere ulaşıldığının bir göstergesidir.

Bursa’da Gezilecek Tarihi Yerler, Şengül Hamamı

Bursada gezilecek tarihi yerler arasında, Şengül Hamamı, 15. Yüzyılda Yıldırım Bayezid’in emri ile yapılmıştır. 19. Yüzyılda onarıma giren hamam, Bursa’da önemli tarihi yerler arasında bulunmayı başarmıştır. Hem kadınlara hem de erkeklere özel bir bölümün bulunması, hamamın değerini daha da artırmıştır. Kemerli ve süslü kapılara sahip olan hamam, günümüzde de kullanılmaya devam edilmektedir. Süslü kubbeleri ile popüler olan Şengül Hamamı, Hanlar bölgesinde bulunmaktadır. Ulu Cami’ye vakfedilen bu hamam, iki ayrı girişe sahiptir.

Bursa’da Gezilecek Tarihi Yerler, Kumyaka (Başmelekler-Hagios Taxiarchoi) Kilisesi

Bursa’nın Mudanya ilçesinde yer alan Kumyaka Kilisesi, 780 tarihinde inşa ettirilmiştir. Kumyaka Kilisesi, sadece Bursa’nın değil aynı zamanda tüm dünyanın gözdesidir. Dünyada bulunan en eski kiliseler içerisinde 3. sırada olma özelliğine sahiptir. Bu nedenle tüm kiliselerden daha ayrı bir değerdedir. Bu kilise yüzyıllar öncesinde akıl hastalarının tedavi edilmesi amacıyla kullanılmıştır.

Kumyaka Kilisesi, tuğla ve taşlardan yapılmıştır. Kare bir plan üzerine kurulmuş olan bu tarihi yapıtın üzeri kubbeyle örtülüdür. IV. Konstantinos Porphyrogenetos döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. Geçmişte iki defa onarıma giren kilisenin restorasyonu günümüzde de devam etmektedir. Restorasyon işlemlerinin bitmesinin ardından Kumyaka Kilisesi, tekrardan ziyaretçilere açık hale getirilecektir. Bursa’da bulunan kiliseler içerisinde de en eski olma özelliğini taşıyan bu yapıt, özel mülkiyet olarak da kullanılmıştır.

Bursa’da Gezilecek Tarihi Yerler, Demirtaşpaşa Hamamı

Oruç Bey’in yaptırdığı Demirtaşpaşa Hamamı, Yıldırım Bayezid döneminde inşa edilmiştir. 14. Yüzyılın sonunda yapıldığı tahmin edilmektedir. Bu hamam, 16. Yüzyıllarda pek de iyi kullanılmadığından dolayı yapısı bozulmuştur. Ancak Molla Çelebi, Demirtaşpaşa Hamamı’nı satın alarak yenilenmesini sağlamıştır.

1950 yılında ise Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından tekrardan yenilenen hamamın kapısında mükemmel işlemeler bulunmaktadır. Bu işlemelerin sayısı ise yedidir. 18. Yüzyılda cezaevi şeklinde kullanılmak istenen hamam, gerekli şartlara uygun olmadığından dolayı aynı kalmıştır. Günümüzde de hamam olarak kullanılmaya devam edilen Demirtaşpaşa Hamamı, farklı konseptlere sahiptir. Demirtaşpaşa Hamamı’nı görmek isteyenler Osmangazi ilçesine gidebilirler.

Bursa’da Gezilecek Tarihi Yerler, İznik Ayasofya Camii

7. Yüzyılda Romalıların yaptığı Gymnasium isimli eser, Orhan Gazi’nin İznik’i alması üzerine cami olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kanuni Sultan Süleyman döneminde ise Mimar Sinan tarafından yenilenen yapı, İznik ilçesinin tam ortasında bulunmaktadır. 2007 senesinde müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ancak 2011 yılına gelindiğinde ise tekrar cami olarak kullanıma açılmıştır. Bursa tarihi yerleri arasında oldukça eski bir geçmişe sahip olan bu eser, yoğun ilgi görmektedir.

Bursa’da Gezilecek Tarihi Yerler, Süleyman Paşa Medresesi

Süleyman Paşa, Orhan Gazi’nin oğludur. Süleyman Paşa’nın kendi adına yaptırdığı bu medrese, açık avluya sahiptir. Moloz taş ve tuğla ile inşa edilmiştir. Günümüzde ise pazar hizmetini vermektedir. Çiniciler Çarşısı olarak da bilinen Süleyman Paşa Medresesi, çini sanatının öğretilmesi amacıyla kurulan atölyelere sahiptir.

Bursa’da Gezilecek Tarihi Yerler” te bir düşünce

  1. Pingback: Kafalar Bursa'da "Götür Beni Gittiğin Yere" | EXTREMPARK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir