Kampçılık Nedir?

kampçılık

Kamp zaman zaman doğayla iç içe vakit geçirmek için, zaman zaman sevdiklerimizle kaliteli vakit geçirmek için yaptığımız herkes tarafından bilinen ve yapılan bir etkinliktir. Fakat kamp olayına daha detaylı bir şekilde bakarsak karşımıza kampçılık alanı çıkar.

Kampçılık sporcular tarafından profesyonel bir şekilde yapılabildiği gibi isteyen diğer insanların da yapabileceği bir etkinliktir. Ayrıca kampa giderken filmlerdeki gibi kalabalık bir kamp ekibi olmak zorunda da değiliz. İstersek tek başımıza kamp yaparak ruhumuzu ve bedenimizi dinlendirebilir, doğayla iç içe olabiliriz. Son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla birlikte insanlar doğayı daha çok özlemeye başlamış, dolayısıyla doğa yürüyüşleri, kamp gibi etkinliklere yönelim de oldukça artmıştır.

Kampçılık İle İlgili Bilgiler Nedir?

Kamp yapmak gibi bir niyetimiz varsa hazırlayacağımız şeylerin en başında kamp malzemeleri gelir. Uyku tulumu ve çadır tabi ki kampçılığın olmazsa olmazlarındandır. Kamp için bu iki temel malzemeden sonra yapacağınız etkinliklere göre yanınıza alacağınız malzemeleri seçebilirsiniz.

Malzemelerinizi seçtikten sonra önemli olan bir diğer konu ise giyeceğiniz kıyafetlerdir. Kamp yaparken doğa ile iç içe olacağınız için ve kötü hava şartlarına karşı oldukça zorluk çekebileceğiniz için hem gitmeden önce hava durumunu kontrol etmeli, hem de mümkün oldukça suya ve soğuğa dayanıklı kıyafetler giymeyi tercih etmelisiniz. Bir deniz kıyısında veya ormanın içinde piknik yapacak olabilirsiniz. Önlemlerinizi piknik yapacağınız alanı göz önünde bulundurarak alabilirsiniz.

Kamp Yapmak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Kamp yapmak için yanınıza alacağınız malzemeler kişiden kişiye göre değişebilir. Fakat önemli olanları listelememiz gerekirse:

  • Çadır
  • Uyku tulumu
  • Sırt çantası
  • Yemek / içmekle ilgili malzemeler
  • Fener
  • Kıyafetler
  • İlk yardım çantası
  • Çakı
  • Kibrit ya da çakmak
  • Temizlik malzemeleri ve çöp poşeti

şeklinde sıralayabiliriz. Tabi ki diğer ihtiyaçlar kişiden kişiye değişebilir. Ama temelde bu ve buna benzer mutlaka işimize yarayacak araçları yanımızda bulundurmalıyız.

Kamp Ne Zaman Yapılır Ve Neden Kamp Yapmalıyız?

Günlük hayatta tercih yaparken en çok doğal şeylere yönelmeye çalışırız. Kamp bu doğallık arayışımıza en iyi gelecek etkinliktir. Doğaya dönmek bir nevi kendine dönmektir. Doğayı keşfetmek aslında kendimizi keşfetmektir. İnsanlar doğadan gelmiştir ve geldiği yeri unutmamalıdır.

Bu yüzden kamp yapmak insan hayatı için önemlidir. Bir nevi nefes almaktır. Yoğun iş temposundan, şehrin gürültüsünden kirinden kaçıştır. Ayrıca doğada yapacağınız spor sizin için çok daha verimli geçecektir.

Temiz havada yatmak uykunuza ve sağlığınıza iyi gelecektir. Kamp yapmak bu ve bunun gibi hem fiziksel hem de ruhsal açıdan bize pek çok katkı sağlar. Kampın yapılış zamanına gelecek olursak kamp yapmak isteyenler dört mevsim kamp yapabilirler. Bahar insanıysanız baharda, ben sıcak severim diyenlerdenseniz yazın kamp yapabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir