Oryantiring Nedir?

Oryantiring

Oryantiring, doğa ile iç içe olabileceğiniz ve hayatın stresinden uzaklaşabileceğiniz spor dalıdır. Diğer spor dallarından farklı olan oryantiringi oynamak isteyen sporcuların harita bilgilerinin iyi olması gerekir.

Oryantiring Tarihi Gelişimi

1800 yıllarında İsviçre’de orta çıkmıştır. Zamana karşı yarışan sporcuların harita ve pusula yardımıyla hedefi bulması gerekir. Bu oyundaki amaç, arazide saklı olan hedefleri kısa sürede bulup parkuru tamamlayabilmektir.

Değişik arazi koşullarında gerçekleştirilebilmektedir. Oryantring spor dalının farklı uygulamaları bulunur. Oldukça zevkli bir oyundur. Sporcuların harita kullanmasında yetenekli olmasına yardımcı olur. İlerleyen süreçleri bir önceki aşamaya göre sürekli zorlaşır. Zorlaştıkça harita ve pusula bilginizin yanı sıra koşu kondisyonunuzun da gelişmenizi sağlar.

Oryantiring Nerede Yapılır?

Oryantiring, açık ve kapalı olan her alanda yapılan bir spor dalıdır. Oryantiring için haritası çizilmiş alanlara oryantiring sahası veya salonu adı verilir.

 • Ormanlar
 • Parklar
 • Kampüsler
 • Spor Salonları

Bu gibi yerlerde oryantiringng sporu yapılabilir. Bu yerlerin oryantiring sahası olarak geçmesi için Uluslararası Oryantiring Federasyonu tarafından belirlenen kriterlere uyması gerekir.

Oryantiring Kuralları

Bu oyun başlamadan önce organizatörler belli düzenlemeler yapar. Organizatörler hedefleri parkura yerleştirir. Yerleştirilen hedeflerin yeri haritada işaretlenir. Daha sonra katılan sporculara harita ve kontrol kartları dağıtılır. Ekipmanlarını alan sporcular sırası ile parkuru tamamlamaya çalışır.

 • Sporcu parkura başladıktan sonra bulduğu hedefin kartına, hedef yerinde bulunan zımbayı basmak zorundadır. Bu zımbayı bastıktan sonra diğer hedefi bulmak için devam eder.
 • Galibiyet sıralamasına katılmak için bu şekilde tüm hedefleri bularak parkuru tamamlamak zorunda kalırlar.
 • Hedeflere ulaşamayan sporcular diskalifiye olur.
 • Müsabaka sırasında oyuncular birbirini takip edemez.

Oyun kurallarını yerine getiren sporcular arasında en kısa sürede parkuru tamamlayan galip olur.

Oryantiring Türleri

Bu spor dalının, yarış mesafesine, zamanına, katılımcılarına ve yapıldığı alana göre çeşitleri bulunur.

 • Uzun mesafe oryantiringi, ormanlık alanlarda gerçekleştirilir. Oyun 90 dakika sürdüğü için dayanıklılığın ön planda olduğu oyun türüdür.
 • Orta mesafe oryantiringi, ormanlık alanlarda gerçekleşir. Bu oyunda teknik bilgisi yüksek olan sporcunun kazanma olasılığı daha yüksektir. Bu parkuru bitirme süresi 35/40 dakika arasında gerçekleşir.
 • Sürat oryantiringi, şehirlerde gerçekleştirilir. Burada hızlı karar verme yeteneğine sahip oyuncuların kazanma olasılığı daha yüksektir. Parkuru tamamlama süresi 12/15 dakika aralığındadır.
 • Orta mesafede bayrak oryantiring, 3 kadın ve 3 erkeğin oynadığı yarışma türüdür.

Karma bayrak oryantiring, iki erkek ve iki kadın sporcunun yarıştığı türüdür. Bunlara ek olarak erkek, skor ve park oryantiringi gibi bir çok değişik türü bulunur.

Sezon Boyunca Yapılan Oryantiring Maçları

Kas ve zihin gücünü kullanabilen, hafif koşma yeteneği olan herkes bu yarışa katılabilir. Müsabakalar kendi yaş grubu aralığıyla yapılır. Aile bireylerinizle, arkadaşlarınızla, akrabalarınızla ya da tek başınıza bu yarışmaya katılabilirsiniz. Farklı zorluklarda olan parkurları deneyerek kendinizi geliştirip yarısşmalarda birinciliği yakalayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir