Zipline Nedir?

zipline

Zipline ekstrem sporlar arasında son günlerde popüler olan bir spor dalıdır. Bu spor dalı hizmeti, genellikle doğayla iç içe olan tesislerde sunulur. Doğanın güzelliğini ve heyecanı bir arada yaşayabileceğiniz bir spor dalıdır.

Zipline Çalışma Düzeneği

Zipline, çelik halat üzerinde yüksek bir yerden alçak bir yere kayma sporudur. Üzerinize giydirilen emniyet kemeri ile çelik halat üzerinde yerçekimi ve ağırlığınız sayesinde yüksek bir yerden alçak bir yere doğru kayarsınız.

Hızlanmanızı sağlayan sistem tekerlekli makaralardır. 300 veya 400 metrelik bir ziplineda saatte 50/60 km hızla aşağıya kayarsınız. Ziplineda ki hız eğimle doğru orantılı olarak çalışır. Kayma noktanızın en sonunda otomatik fren sistemi sayesinde durmanız sağlanır.

Ziplineda Kaymak İçin Gerekli Olan Malzemeler 

Metrelerce yükseklikten ipten aşağıya doğru kayarak gerçekleştirilen bir spor olduğu için emniyetli ekipmanlar kullanılmalıdır. Sporcuların ve işletmenin kullanacağı malzemelerin standarttı karşılaması gerekir. Aynı zamanda kaliteli olması gerekir. İpte kayma hizmeti veren özel tesisler gerekli materyalleri sporcular için karşılamak zorundadır.

Ziplineda Emniyet Kuşamı

Emniyet kuşamı sporcular tarafından giyilmediği müddetçe bu etkinliği gerçekleştiremez. Emniyet kuşamı baş ve bacak desteklidir. Bu yüzden giyildiği zaman rahatsızlık hissi uyandırmaz. Üstelik emniyet kuşamları düşmelere karşı sporcuları korur.

Zipline Düzeneğinde Olması Gerekenler

Zipline sistemini kurabilmek için 6 malzemenin olması şarttır.

  • Kask
  • Çelik Halat
  • Uzatma Hattı
  • Makara
  • Emniyet sistemi
  • Karabina

Bu malzemelerin birleşimi ile zipline sistemi oluşturulmuş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir